Днес отбелязваме 186 години от рождението на Васил Левски.Васил  Левски

...
Днес отбелязваме 186 години от рождението на Васил Левски.Васил  Левски
Коментари Харесай

Днес отбелязваме 186 години от рождението на Васил Левски

Днес означаваме 186 години от рождението на Васил Левски.


Васил  Левски е талантлив теоретик и бунтовник, пълководец и уредник на българското националноосвободително придвижване през 60-те и 70-те години на ХІХ век.

 

Васил Иванов Кунчев е роден на 06 (18) юли 1837 година в Карлово в занаятчийско семейство. Учи в Карловското учебно заведение и две години в Старозагорското учебно заведение. Под въздействие на вуйчо си х. Василий става духовник и дякон с името Игнатий.

През март 1862 година дякон Игнатий захвърля расото и постъпва в Легията на Раковски в Белград, където получава прозвището Левски. След разпускането на легията се завръща в Карлово, учителства в с. Войнягово (1864-1866) и в с. Еникьой, в Добруджа.

 

През 1867 година Левски отпътува за Влашко и по рекомендация на Раковски става знаменосец в четата на Панайот Хитов, с която минава по Стара планина до Сърбия. Участва и във Втората българска легия (1867-1868). После се трансферира още веднъж в Румъния и премисля насъбрания опит.

След героичната крах на четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа през 1868 година Левски стига до извода, че народът в страната не е квалифициран за въстание, че би трябвало да се сътвори вътрешна революционна мощ. С поддръжката на Димитър Ценович и организацията на „ младите ” подхваща първата си обиколка в България от декември 1968 до февруари 1969 година При втората обиколка от май до август 1869 година Левски към този момент основава първите революционни комитети в Ловеч, Плевен, Карлово, Калофер, Пловдив, Пазарджик и други

 

През есента на 1869 година в Букурещ Любен Каравелов и групата на „ младите ” с присъединяване на Васил Левски основават БРЦК (Български революционен централен комитет).

 

В Румъния Левски не среща задоволително поддръжка на своите хрумвания и по тази причина подхваща независимо своята трета обиколка из Българско от края на май 1870 година и в продължение на година и половина основава ВРО (Вътрешна революционна организация) от комитети в стотици селища на страната.

За управителен център дефинира Ловешкия комитет, наименуван още Привременно държавно управление в България. През 1871 година БРЦК му изпраща за помощници Ангел Кънчев и Димитър Общи. Левски уголемява мрежата в цялата страна и създава идейната платформа на организацията – „ Проектоустав ” или „ Наредба на служащите за освобождението на българския народ ” – най-демократичният революционен документ за това време в Европа.

 

От 29 април до 4 май 1872 година в Букурещ е свикано първото Общо заседание на БРЦК. Приети са Програма и Устав. Новият БРЦК дефинира Левски за „ Главен деятел в България ”.

 

Апостолът се завръща в страната и подхваща метаморфоза на ВРО – основава окръжни центрове, загадка поща, загадка полиция и строга революционна дисциплинираност.

Димитър Общи обаче демонстрира безчинство и прави грабеж на турската поща при Арабаконак. Участниците в обира са задържани и съдени. Правят се разкрития и е нанесен удар на тайната организация.

В резултат на тези разкрития Левски получава от Каравелов разпореждане за неотложно въстание, само че е уверен, че моментът не е подобаващ и потегля за Румъния през Ловеч. Предаден най-вероятно от издайници, Апостолът е хванат в Къкринското ханче на 26.12.1872 година

 

След залавянето му Левски е откаран на първо време в Търново, а след това в София. Той се държи твърдо и самоуверено пред Извънредния съд, който го осъжда на гибел. Апостолът е обесен в София на 06 (18) февруари 1873 година

Като теоретик и практик на революцията Васил Левски прави съвсем самичък това, което след това служи за основа на Априлското въстание и на Освобождението, а демократичните му хрумвания са блян, недостигнат и през днешния ден.

 

Ето 10 от емблематичните цитати от писмата на Левски:

 

1. „ Ако печеля, спечелвам за цялостен народ – в случай че изгубя, изгубвам единствено мене си. “

2. „ Аз съм посветил себе си на отечеството си още от 61-во (лето) да му послужвам до гибел и да работя по националната воля. “

3. „ Целта ни в Българско е приятелство с всекиго, без да гледаме на религия и народност; ръката си подаваме всекиму, който желае да пролива кръв с нас дружно за живот и независимост човешка. “

4. „ Чисто националният мъж дава всичко, па и себе си жертва. “

5. „ Времето е в нас и ние сме във времето; то нас обръща и ние него обръщаме. “

6. „ Гледай националната работа повече от всичко друго, повече и от себе си да я уважаваш! “

7. „ От никоя страна нищо не се надяваме и никому за нищо не се молим. Всичко се състои съгласно нас в нашите задружни сили. Против тях не може упорствувам и най-силната буря. “

8. „ Аз съм се заречен на отечеството си жертва за освобождението му, а не да бъда кой знае какъв. “

9. „ Ето близо е към този момент времето да потвърдим на душманите, че българинът не ще бъде към този момент плебей, а свободен. И който от тях не признае нашите закони и не заживее с нас по същите цивилен правила, той в един момент с всичко ще стане на прахуляк и пепел. “

10. „ И ние сме хора и желаеме да живеем човешки: да бъдем изцяло свободни в земята си, там гдето живее българинът – в България, Тракия (и) Македония. “

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР